O PROJEKTU

Město Slavkov u Brna

Malebné město, které se zapsalo do dějin především jako místo bitvy tří císařů v roce 1805, leží 20 km od Brna v širokém údolí říčky Litavy. Z jižní strany je lemováno výběžky přírodního parku Ždánický les a ze severní strany Drahanskou vrchovinou. Osada vznikla na křižovatce kupeckých stezek, vedoucích od Brna na Bučovice, Vyškov a Hodonín. První zmínky o obci pocházejí z roku 1237.

V současné době zde žije 6200 obyvatel. Ve Slavkově je možné zhlédnout a navštívit celou řadu významných kulturních památek. Patří mezi ně především barokní zámek, jehož součástí je i park s rozlohou 16 ha, který patří k nejvýznamnějším historickým zahradám na Moravě.

K dalším dominantám města patří renesanční radnice a Panský dům ze 16. století, barokní kostel sv. Jana Křtitele z roku 1743 a židovská synagoga z poloviny 19. století. Historické centrum bylo v roce 1990 prohlášeno městskou památkovou zónou. Na kopci Urban nad městem stojí kaple sv. Urbana.  
 

Město Slavkov u Brna leží na okraji Slavkovského bojiště, k jehož významným stavbám patří secesní stavba Mohyla míru, nadčasová vzpomínka na oběti všech válek, nebo pahorek Santon, který byl opěrným bodem francouzského dělostřelectva, s kaplí Panny Marie Sněžné z roku 1832. Dále je to návrší Žuráň, ze kterého císař Napoleon spatřil pověstné slavkovské slunce a stará pozořická pošta z roku 1785, v níž měl císař Napoleon před bitvou poradu se svými maršály a po vítězství zde přenocoval.

Dnešní Slavkov u Brna svým návštěvníkům nabízí bohatou škálu kulturního, společenského a sportovního vyžití.

Dopravní spojení

  • autem - po D1 směr od Prahy - exit Slavkov u Brna; po D1 směr od Ostravy - exit Rousínov
  • vlakem - železniční stanice Slavkov u Brna
  • autobusem - autobusové nádraží Slavkov u Brna
  • na kole - cyklostezky č.: 5097 a 5136